» Genel

İnternetin Mozilla’sı bir Türk’e emanet

Yazı 30 Mayıs 2010 tarihinde eklendi. |
Reklamlar

Reklamlar

Google Crome’a karşı internette pazar mücadelesi veren Firefox tarayıcısını geliştirme görevi Türk asıllı bilgisayar uzmanı Tantek Çelik’e verildi.

Firefox’ın ana firması Mozilla Corp. tarafından yapılan duyuruda, yeni Firefox tarayıcısını geliştirme ve Internet’in her köşesini kuşatan sosyal medya ile uyumlu haline getirme işi Silikon Vadisi’nin en tanınmış Türklerinden Tantek Çelik’e verildi.

Devlerde çalıştı

San Fransico’da ikamet eden Çelik, Sun Microsystems, Oracle ve Apple’da daha sonra ise uzun yıllar Microsoft’ta çalışmıştı. Çelik, 1998 ile 2003 yılları arasında Internet Explorer’ı 5’nci versiyon Macintosh üzerinde çalıştırmak Tasman adı verilen bir uygulama arayüz motorunu geliştiren yazılım ekibini yönetmişti. Microsoft’ta çalıştığı yıllarda World Wide Web Consortium (W3C) temsilciliği de yapan Çelik bu nedenle XHTML ve CSS2 & CSS3 gibi teknolojilerle birlikte Slikon vadisinde iyi tanınıyor. Genç bilişimci web tasarımcıları için büyük sorun teşkil eden Internet Explorer box model bug meselesine çözüm olarak “box model hack” altyapısını da geliştirmişti.

Facebook’tan korkan var mı

İç sorunlar ve rakip ürün Google Crome’un büyüyen tehdidi altında Mozilla’daki işine başlamadan önce CNET’e konuşan Çelik, Mozilla web platformunun I-phone ve I- Pad’den birkaç adım geride olduğunu ve çalışanları ateşleyerek evrimci bir yarışa gireceklerini söyledi.

Yorum Ekleyebilirsiniz...

+ = Gönder


nuri dizisi oyuncuları öykü çelik samsung trevi muhteşem yüzyıl oyuncuları simektan izle karakol oyuncuları Kurşun Bilal Oyuncuları